Урок історії по темі "Східне напраление зовнішньої політики Івана Грозного"
розділи: Історія і суспільствознавство
Мета уроку:
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: комп'ютер, інтерактивна дошка, проектор, матеріал з першоджерелами, картина із зображенням Івана Грозного, карта "Російська держава в другій половині XVI століття", ватман, СД.
На стінах плакати з висловами істориків про епоху і діяльності Івана IV.
Основні поняття: ясак, козаки, отаман Єрмак, хан Кучум.
Випереджаюче завдання: презентації учнів групи на тему: "Приєднання Казані і Астрахані", "Приєднання Сибіру", "Входження Чувашії до складу Росії".
План уроку:
- Східна політика.
- Добровільне входження Чувашії до складу російської держави.
- Приєднання Казані і Астрахані.
- Освоєння Сибіру.
- Підсумки зовнішньої політики.
Структура уроку:
- Організаційний момент.
- Актуалізація опорних знань.
- Вивчення нового матеріалу.
- Закріплення матеріалу.
- Підведення підсумків уроку.
- Домашнє завдання
Хід уроку
Актуалізація знань, отриманих на попередньому уроці. Ми вивчаємо дуже цікавий період в історії нашої країни - епоху Івана IV (Грозного). На минулому уроці вивчили реформи Івана Грозного. На інтерактивній дошці проектується зображення Івана IV, карта "Російська держава в другій половині XVI століття". Бесіда з питань.
Які реформи були проведені Іваном Грозним?
У чиїх інтересах проводилися реформи вибраних раді?
Як Ви думаєте, чому реформи починаються з військових перетворень? Це випадковість чи ні? Аргументуючи відповіді прикладами, привести учнів до висновку про значення проведених Іваном IV реформ для подальшого розвитку Росії.
Тема сьогоднішнього уроку: "Східний напрямок зовнішньої політики Івана Грозного". Тему і план уроку записуємо в зошити. (Вони спроектовані на дошці) Подання цілей уроку.
Ми розглянемо, які питання треба було вирішувати Івану IV у зовнішній політиці, особливо на Сході? Яким чином вони вирішувалися? Які загальні підсумки східної політики, які з поставлених цілей були досягнуті?
Вступне слово викладача: ( Додаток 1 ) Золота Орда розпалася на окремі князівства. Московська Русь розвивається. Проводяться реформи. В цей же час Іван Грозний починає активну зовнішню політику
напрями
Постановка проблемного питання:
Які ж причини військових дій Росії на Сході? Чи була гостра необхідність в цьому?
Робота в команді по групах.
На основі параграфа 26 підручника і уривка документа Ключевського "Східний напрямок зовнішньої політики в середині XVI століття" кожна група на ватмані виписує обгрунтування необхідності приєднання: 1 команда - Казані; 2 команда - Астрахані; 3 команда - Сибіру. Представник кожної команди біля дошки озвучує свою відповідь.
Привести учнів до висновків: що, активна зовнішня політика на Сході диктувалася потребами подальшого розвитку Росії. Для цього необхідно було: а) ліквідувати осколки Золотої Орди, так як вони представляли загрозу для розвитку країни; б) оволодіти волзької дорогий для посилення торговельних, культурних зв'язків східними і південними країнами; в) освоїти нові землі для економічного розвитку і т.д.
У період вирішального походу на Казань, чуваська край, який входив до складу Казанського ханства, виявив бажання бути разом з російським народом. Презентація I групи - "Входження Чувашії до складу Росії" ( Додаток 2 ). Перегляд випереджаючого завдання, виконаного із застосуванням ІКТ. Висновки про значення входження чувашів до складу Росії записуються в зошит. Звернути увагу на багатовікову дружбу наших народів.
II група виступає з презентацією теми: "Приєднання Казані і Астрахані" ( додаток 3 ). Участь чувашів у взятті Казані. Розповісти притчу про чуваському гусляру, який допоміг російським при штурмі казанського кремля. Підводимо учнів до розуміння того, в даний період відбувається розвиток централізованого і багатонаціональної держави. Крім чувашів, про російській підданстві просили і інші неросійські народи. Багато з них увійшли до складу Росії в XVI столітті. (Роздуми про те, в чому причина такого рішення?)
III група виступає за темою: "Приєднання Сибіру" ( додаток 4 ). Після виступу висновки про значення приєднання Сибіру записуємо в зошит.
Загальні висновки по темі:
Росія розширила свої території і захистила споконвічно російські землі
Вся Волга виявилася в межах Росії, що сприяло розвитку торгівлі з південними і східними країнами
Інші народи стали добровільно приєднуватися до Росії
Відкрилися можливості заселення і освоєння земель за Уральськими горами
Виникли нові міста
У скарбницю держави стали надходити додаткові податки
Дискусія про багатонаціональність російської держави. На основі вивченого матеріалу учні роблять висновки:
а) Позитивні сторони: народи позбулися від набігів і руйнувань войовничих сусідів; під впливом російських у них багата хліборобська культура; осіле тваринництво; ремесла; Послуги транспорту, з'являються нові міста; російські і неросійські жителі обмінювалися елементами культури; відбувається поширення традицій християнства.
б) Негативні сторони: поступове насильство російських феодалів, духовенства над неросійськими народами; насильницька християнізація; захоплення земель російськими феодалами; великі податки.
Рефлексія.
- Що нового ми дізналися на уроці?
- Чи можна вважати східну політику Івана Грозного успішної і чи всі поставлені цілі були досягнуті?
Закріплення.
Використовуючи електронний підручник Кирила і Мефодія "Уроки Вітчизняної Історії до XIX століття", відповісти на питання тестування по темі, що вивчається. (Один з учнів біля комп'ютера відповідає на питання, інші виконують в зошитах через проектування завдання на дошку).
Підбиття підсумків.
Ознайомлення з висловлюваннями істориків про епоху і діяльності
Івана IV: Ключевського В.О., Соловйова С.М., Шмідта С.О. ( додаток 5 ) І висновки.
Виставляння оцінок активним учням.
Домашнє завдання.
Використовуючи додаткові матеріали, в тому числі і Інтернет ресурси, написати історичний портрет Івана Грозного. 26 відповісти на питання (стор. 219).
Література до уроку:
- Історія Росії з найдавніших часів до кінця XVII століття: навч. Для 10 кл. загальноосвітніх відносин. / Под ред.А.Н.Сахаров, В.І.Буганов, 2007.
- Зімін А.Л. ХорошевічА.Л. Росія часів Івана Грозного. М., 1982.
- Ключевський В.О.Соч .: в 9 т. Т 2.
- Скринніков Р.Г. Іван Грозний. М., 1983.
- Велика Радянська Енциклопедія. (Використовую статті, ілюстрації і карти).
- Віртуальна школа Кирила і Мефодія: уроки Вітчизняної Історії до XIX століття СД.
5.02.2009
Які реформи були проведені Іваном Грозним?У чиїх інтересах проводилися реформи вибраних раді?
Як Ви думаєте, чому реформи починаються з військових перетворень?
Це випадковість чи ні?
Ми розглянемо, які питання треба було вирішувати Івану IV у зовнішній політиці, особливо на Сході?
Яким чином вони вирішувалися?
Які загальні підсумки східної політики, які з поставлених цілей були досягнуті?
Чи була гостра необхідність в цьому?
Роздуми про те, в чому причина такого рішення?
Що нового ми дізналися на уроці?